Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Josepha von Eichendorffa w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu istnieje od roku szkolnego 2001/2002. Gimnazjaliści realizują program języka niemieckiego w wymiarze rozszerzonym (5 bądź 6 godzin tygodniowo), a przedmiotami nauczanymi dwujęzycznie (w języku polskim i niemieckim) są biologia, historia i matematyka. Drugim językiem obcym jest język angielski.

Początki gimnazjum sięgają maja 2001 roku, kiedy to radni powiatowi zdecydowali o powołaniu w Raciborzu gimnazjum dwujęzycznego, mającego kształcić po polsku i niemiecku młodzież zamieszkującą granice powiatu raciborskiego. Już 3 września 2001 r. odbyła się inauguracja roku szkolnego 2001/2002 w pierwszym i jak dotąd jedynym w powiecie raciborskim gimnazjum dwujęzycznym. Tego dnia dokonano aktu wmurowania i poświęcenia fundamentów łącznika w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Raciborzu, gdzie rozpoczęli naukę pierwsi dwujęzyczni gimnazjaliści. Początkowo otwierane są pojedyncze oddziały klasowe, ale już od roku 2006 w murach naszej szkoły uczą się dwa oddziały klas pierwszych gimnazjalnych.

Z dniem 1 września 2007 r. Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Raciborzu przyjmuje imię Josepha von Eichendorffa (mocą Uchwały Nr X/97/2007 rady Powiatu raciborskiego z dnia 28 sierpnia 2007 r). 15 września 2007 roku w ZSO nr 1 odbywają się uroczystości nadania imienia. Odsłonięte zostaje popiersie patrona w sali 21, gdzie znajduje się również portret poety autorstwa Helmuta Bednarka.

20 czerwca 2008 roku następuje uroczyste odsłonięcie tablic pamiątkowych patronów szkół w ZSO nr 1, między innymi Josepha von Eichendorffa – z napisem:

Wo ein Begeisterter Steht

ist der Gipfel der Welt